Ohlasy

Od vydání knihy v říjnu 2020 vyšla v médiích řada recenzí, článků a rozhovorů. Radost nám také dělají ohlasy od čtenářů, které najdete níže na této stránce. Napište nám i vy, jak se vám kniha líbila a co vás na ní zaujalo.

 

Ohlasy v médiích

  • třístránkový článek ve víkendové příloze Práva 16. 10. 2020: „Cesty baťovců vedou až do Singapuru”
  • článek v Krajských listech 13. 10. 2020: „Vychází příběh Silvestra Němce, který padl jako dobrovolník při obraně Singapuru v roce 1942”
  • článek v Deníku Referendum 20. 10. 2020: „Vychází Pátrání po Silvestrovi, kniha rozvíjející seriál publikovaný v DR”
  • článek v Security Magazínu 26. 10. 2020: „Vychází nová kniha Pátrání po Silvestrovi. Přibližuje osudy baťovců v dalekém Singapuru”
  • recenze od Romana Mocpajchela na History webu, 30. 10. 2020: „Zomreli v Singapure za slobodu všetkých ľudí”
  • článek na portálu CNN-Prima 1. 11. 2020: „Zapomenutý hrdina. Jak zemřel Čech, který za války bojoval proti Japoncům?”
  • recenze na portálu  iLiteratura 4. 11. 2020: „Česká stopa v bitvě o Singapur”
  • recenze od Petra Zídka v aktualne.cz 8. 11. 2020: „Pátral po prastrýci. Objevil dramatický příběh baťovců v Singapuru”
  • rozhovor v Security Magazínu 12. 11. 2020: „Shromažďování materiálů ke knize byla detektivní práce, říká v rozhovoru Jan Beránek”
  • rozhovor v pořadu Hovory na Českém rozhlase Plus 22. 11. 2020
  • čtyřstránkový rozhovor ve víkendové příloze Pátek Lidových novin 27. 11. 2020: „“
  • článek na portálu Aha! 1. 1. 2021: „Pátrání po strýci Silvestrovi ”, ve zkrácené podobě i v on-line verzi
  • rozhovor ve zlínském časopisu ZVUK: „Z pátrání po rodinných kořenech se zrodila kniha popisující válečné drama na druhém konci světa“
  • článek v on-line vydání Blesku 7. 1. 2021: „Z Vémyslic až na kraj světa! Jan Beránek (50) pátral po prastrýci Silvestrovi“
  • dvoustránkový rozhovor ve zlínském vydání MF DNES 6. 1. 2021: „Pátrání po Silvestrovi – je to detektivka s otevřeným koncem“
  • rozhovor na Radio Prague International 8. 1. 2021: „Baťovec v Singapuru – příběh tajemného prastrýce Silvestra Němce“ (anglická verze rozhovoru vyšla už 10. 12. 2020 a najdete ji zde)
  • recenze od Ondřeje Vaculíka na Deníku Referendum, 3. 3. 2021: „Pátrání po baťovácích“

Informace o knize najdete také na specializovaných portálech jako Databáze knih nebo Československá bibliografická databáze .

 

Ohlasy čtenářů

 

„Už som si to prebehol. Je to naozaj extrémne zaujímavé. Ďakujem za možnosť si to takto dopredu prečítať/pozrieť. Už len na základe takéhoto letmého prebehnutia textu musím veľmi oceniť autorovu prácu s historickými faktami, prameňmi a kontextom, zvlášť keď nie je historik. Klobúk dolu.”

— Roman Mocpajchel, vojenský historik


„Mě spíš než velké dějiny fascinují právě ty individuální historie a příběh vašeho prastrýce, prolínající se nám vzdálenými místy a časy, je toho dokonalou ukázkou. A ještě jak jste to pojal jako detektivku, pátrání, kdy popisujete nejen, co jste zjistil, ale i jak jste se k tomu dopracoval, to mě naprosto pohltilo, až jsem si říkal, že jsem tu knihu přečetl až moc rychle. Asi jen tuším, kolik práce se za tím výzkumem skrývá, zvlášť když jsem ještě ně konci knihy četl ty medailonky desítek lidí, které jste musel dát dohromady – ale stálo to za to, ty často pohnuté příběhy jsou velmi jímavé.Je mi jasné, že pro vás to má ještě tu další hodnotu – rodinný příběh, nicméně je skvělé, že jste to převedl na papír a o příběh se podělil. Je to výtečný příspěvek do české historiografie, podařilo se vám zaznamenat a zpřístupnit jedinečná svědectví, a to zůstane i pro budoucí generace. Pro mě to zase mělo ještě přidanou hodnotu v tom, že Singapur je moje oblíbená země – a vůbec jsem netušil, kolik českých osudů se tím ostrovem prolnulo už během 2. světové války. Tím jste mi rozšířil obzory a už se těším, až se v Singapuru projdu i já po místech, která popisujete.”

— Petr Zlatohlávek, čtenář


„Musím říct, že jsem se ze začátku bála, že to bude nuda, ale nakonec nebyla. Je to čtivě napsané, plus osobní příběh tomu dodává na zajímavosti a přibližuje děj čtenáři, plus téma – baťovci v cizině – je zajímavé všeobecně jako součást naší historie. K tomu ještě zařazení do dějinného kontextu… takže z toho mám vážně hodně pozitivní dojmy. A neskutečně obdivuju autora za práci při hledání a sbírání podkladů.”

— Kateřina Teodesijevová, korektorka knihy


„Děkuji za milý dárek – Vaši knihu, kterou jsem právě obdržel. Gratuluji Vám, kniha je psána velmi čtivě a přehledně. Máte můj hluboký obdiv za práci, kterou jste si dal se studiem archiválií a cest, které jste podnikl. Vzpomínky na naše válečné hrdiny popisují většinou západní, východní a africká bojiště; přiznám se, že i při mém celoživotním zájmu o válečnou historii mám v této oblasti značnou mezeru a jsem Vám vděčný za objevená fakta. Vaši knihu jsem doporučil všem svým známým a členům Klubu přátel vojenské historie.”

— Arnošt Hrdina, čtenář


„Cesta mladého Silvestra z malé vesnice na Jihu Moravy do velkého světa za oceánem zakončená nešťastným osudem hlavního hrdiny je fascinujícím příběhem v kombinaci s poznáváním vzdálené a odlišné kultury, vykreslením fungování firmy Baťa mimo Evropský kontinent a přímého hrdinství mladých baťovců. Osobně mám ke knize velmi blízko, a to hlavně z toho důvodu, že Silvestr a další pedikéři ze Singapuru před svou cestou prošli pedikérským kurzem u mého pradědečka ve Zlíně. Historie by se měla stále připomínat – jen tak tyto příběhy zůstanou živé a mohou inspirovat a motivovat ostatní, stejně tak jako mě, při pátrání po svém vlastním hrdinovi.”

— Jakub Neradílek, čtenář


„Já jsem si více než před rokem přečetl Tvůj blog, a tak jsem neočekával něco příliš nového, ale nakonec jsem si knihu během vánočních svátků s chutí přečetl. Musím říct, že takto vytištěná, vyvázaná doplněná dalšími informacemi a fotografiemi působí úplně jinak než blog. Má jinou hodnotu.
Zírám, kam až tě tvoje pátrání dovedlo, jak z malého pramínku se stal veletok. Rozšířil jsem i obzory: hodně mě zaujal Baťa a všechno okolo jeho „impéria“, zasáhly mě válečné události v Pacifiku a zvěrstva války, kterou vedli lidé jen o dvě generace starší než my.”

— Pavel Sýkora, čtenář


„Často se zapomíná, že Čechoslováci za 2. světové války bojovali – a také umírali – i na bojištích v Asii. Neznámé osudy Čechů a Slováků v okupované Číně, na Filipínách i jinde v jihovýchodní Asii zatím čekaly na své zpracování. Díky Janu Beránkovi se tak dozvídáme o hrdinství našich baťovců v Singapuru, které osud postavil tváří v tvář japonské brutalitě.“ 

— Jaroslav Olša, jr., velvyslanec


„Pane Beránku, již delší dobu jsem Vám chtěl popřát k vašemu rukopisu. Nezvládl jsem jej sice pročíst detailně, ale prolistoval jsem jej a místy se alespoň začetl. A musím říct, že se mi moc líbilo, jak jste dokázal zejména propojit zodpovědnou kritickou historickou práci s osobním rozměr vyprávění, aniž byste upadl do nostalgického výkladu o rodinné minulosti. Opravdu se těším, až si vaši práci v klidu přečtu vytištěnou. Přeji hodně zdaru u čtenářů!“

— Dr. Martin Marek, Státní okresní archiv Zlín


„Československých státních příslušníků padlých v boji nebo zemřelých na válečná zranění v uniformách spojeneckých mocností za 2. světové války na vzdáleném asijském bojišti nebylo mnoho. Po téměř osmdesáti letech zná jejich jména málokdo, životní cestu téměř nikdo. Proto tento bohatě zdokumentovaný osud Silvestra Němce spolu s popisem badatelovy trnité cesty za poznáním, přináší čtenáři ojedinělý a výjimečný vjem.“

– Ivan Procházka, vojenský historik


„Ač jedna kniha, popisuje neobyčejně silným způsobem dva prolínající se příběhy a poutavě spojuje minulost s přítomností. Minulost = mladý hrdina Silvestr Němec, který za druhé světové války padl při obraně Singapuru, kam se dostal spolu s hrstkou dalších Čechoslováků jako baťovec. A druhé rovině sledujeme neskutečně zajímavý příběh ze současnosti, kdy se jeho prasynovec a autor v jedné osobě vydává po více než 70 letech po jeho stopách a objasňuje tak pohnutý osud zmařeného mladého života. Děkuji autorovi za čas a pečlivost, kterou bádání věnoval, umím si představit, kolik hodin a dní práce to obnášelo, hodin hledání s nejistým výsledkem a falešnou nadějí, hodin, které jsou ale v této knize znát.“

– Jiří Zahradník, čtenář


Tuhle knihu osobně považuji za největší pecku letošního roku. Pátrání po Silvestrovi jsme označili za ‚faktografickou detektivku‘. Protože se nejedná o román, je to non-fiction, ze které se dozvíte ohromující množství informací, jak z oblastí očekávaných (firma Baťa, druhá světová válka), tak nečekaných (třeba dějiny pedikúry). Ale současně je to napínavý příběh průběhu pátrání, postupného rozkrývání historické reality a osudů nejen Silvestra Němce, ale i jeho spolupracovníků a kamarádů, ve kterém nechybí ani silné emoce.

Takže jo, je to pecka. A tu pecku umocňuje ještě 230 unikátních fotografií (Chcete vidět japonské tanky v Singapuru? Výcvik britské armády v singapurské džungli? Dobové výjevy ze života baťovců v Singapuru? Myslím, že chcete!), dokumentů a map.“

– Jana Jůzlová, editorka knihy


„Dočetla jsem knihu Pátrání po Silvestrovi Němcovi, na kterou jsem se dlouho těšila. Už delší dobu jsem sledovala na netu pátrání Jana Beránka po jeho prastrýci Silvestrovi Němcovi, který byl vyslán jako zaměstnanec firmy Baťa do Singapuru, kde ho ovšem zastihly válečné události a kde zahynul jako dobrovolník při japonské invazi v r.1942 ve svých pouhých 22.letech… po tříletém pečlivém pátrání po jeho osudu vznikla tato kniha… Je to takový detektivní příběh, který se zakládá na faktech, nečekejte žádnou nudnou historickou knihu – naopak, jeden děj zde střídá druhý a dovídáte se jednu historickou zajímavost za druhou a pro nás zlíňáky má význam i to, že příběh se odehrává v pozadí firmy Baťa o které jsme měli jako děti jen kusé a nejasné informace, které jsme sem tam zaslechli u rodičů…Taky jsem si uvědomila, jak byla válka krutá a měnila osudy obyčejných lidí jako jsme dnes my… Děj je napínavý a občas i hodně dojemný… Tu knihu jsem prostě přečetla hodně rychle, nedalo se od ní jen tak odejít, no lepší dárek jsem si opravdu na vánoce nadělit nemohla. Hlavně jméno Silvestr Němec a osudy našich krajanů nikdy už nebudou zapomenuty..

– Hana Koplíková, čtenářka


„Tuhle knížku teď hltám… už když vycházely úryvky v Deník Referendum
mne to bavilo. Jan Beránek se vydal po stopách svého strýce, který jako baťovec bojoval při obraně Singapuru. Je to nová historie, ale skvělé je i sledování a postupného objevování strýcových životních situací. Doporučuji ke čtení.

– Roman Černík, čtenář


„Kniha,na kterou jsem se těšila už od jara. Určitě by neměla uniknout nikomu, kdo sestavuje rodokmen… každý z nás narazí na někoho, po kom je nutné pátrat. Jan Beránek pátrá po svém prastrýci Silvestrovi Němcovi, jehož stopa vede do Singapuru coby zaměstnance firmy Baťa. Díky poctivé práci autora s informacemi se dozvídáme více než jen rodinnou historii, a to např. o životě Čechoslováků v Singapuru, firmě Baťa, dění v Asii před II. světovou válkou, o válce o Malajsko, obraně i pádu Singapuru (na obraně se podíleli i Baťovi zaměstnanci). Mám radost z této knihy a doporučuju ji dalším.

– Marcela Nolčová, čtenářka


Dočetla jsem vaši knihu Pátrání po Silvestrovi a jsem nadšená. O událostech v jihovýchodní Asii za druhé světové války jsem věděla jen něco málo. Bylo to pro mě dobrodružství, dočíst se o tom, co se tam tehdy dělo. Příběh Vašeho prastrýce mě dojal. Je obdivuhodné, co všecko jste vypátral. Děkuji za krásný zážitek.

– Marie Hronová, čtenářka


Napište nám i Vy, jak se Vám kniha líbila!

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Theme: Overlay by Kaira