Dodatky ke kapitolám

Vydaná kniha má 400 stran, jenže ani tak se do ní nakonec nevešlo všechno, co mi přišlo zajímavé. Některé informace také získávám průběžně, tedy i po odevzdání rukopisu nakladateli. Na těchto stránkách proto sdílím ke každé kapitole dodatečné informace i obrazové materiály, které by vás mohly zajímat.

Zpřístupňuji zde také přílohy, zejména anotovaný seznam všech Čechoslováků, kteří v Singapuru na sklonku války žili, a přehled zdrojů, ze kterých jsem čerpal.

1. V rodinném archivu

Procházíme společně dochovanými dokumenty v rodinném archivu, které se Silvestra týkají. Jde převážně o poválečné dopisy, které firma Baťa a Silvestrovi kamarádi posílali rodičům do Vémyslic.

2. Detektiv Google

Co se mi podařilo vypátrat na internetu, zejména v počátcích mého výzkumu. Některé stopy mi otevřely cestu k dalšímu bádání a nakonec k unikátním poznatkům i seznámením.

3. Cesta do Zlína

Ve Zlíně jsem opakovaně navštívil Baťovu vilu a zejména bohaté baťovské sbírky Státního zemského archivu, který sídlí v Klečůvce u Zlína. Do Zlína se příležitostně vracím i kvůli návštěvám u příbuzných singapurských baťovců.

4. Návštěva Vémyslic

Silvestrovy rodné Vémyslice na jižní Moravě znám velmi dobře od dětství, kdy jsem tam jezdíval za babičkou a dědou. Tento městys má bohatou a zajímavou historii, včetně válečného dění v okolí.

5. Čechoslováci v Singapuru 

Předválečný život československé komunity v Singapuru bohatě dokumentují osobní dopisy a deníky i dokumenty archivů ministerstva zahraničí a vojenského historického ústavu. Překvapivě mnoho se dá dozvědět i z dobového tisku.

6. Baťovým spolupracovníkem

Jaké to bylo pracovat ve 30. letech u firmy Baťa? Silvestr sem nastoupil roku 1936 jako prodavač a později i pedikér. O obou profesích se dá zjistit docela hodně, i díky systematicky pojatým učebnicím a příručkám.

7. Ze Zlína do Singapuru

První cestu do Singapuru podnikl Tomáš Baťa letecky na přelomu let 1931 a 1932. Následovalo vypravení lodi Morava, která do Indie a do Singapuru vezla zboží, stroje a mladé pracovníky. Desítky dalších jich tam docestovaly koncem 30. let jako pasažéři zaoceánských lodí.

8. Dění v Asii před válkou

Jak se vyvíjelo soupeření mocností v regionu a proč Japonsko expandovalo do okolních zemí? Co nakonec vedlo k rozpoutání válečného konfliktu mezi Japonskem, Spojenými státy, Británií a Nizozemskem?

 9. Singapurským dobrovolníkem

Baťovci v Singapuru se po začátku války v Evropě přihlásili do britských dobrovolnických sborů. Jak tyhle útvary fungovaly a jaký výcvik v nich naši krajané podstupovali?

10. Válka o Malajsko

Napadení Britského Malajska přitom začalo o několik hodin dřív než slavný útok na Pearl Harbour. Navzdory pocitu převahy Britové brzy zjistili, že Japonci jsou víc než vyrovnaným soupeřem. V neustálých ústupových bojích ztratili Britové celé Malajsko za pouhých šest týdnů. 

11. Pád Singapuru

Samotné boje o Singapur trvaly pouhý týden, a to i navzdory několikanásobné přesile obránců. Do obrany ostrova se aktivně zapojil víc než tucet Čechoslováků, mnozí z nich bojovali v první linii. Někdy v těchto dnech se Silvestr stal nezvěstným.

12. Masakr v Alexandřině nemocnici

V jednom z nechvalně známých masakrů Japonci během dvou dní povraždili přes 200 pacientů a personálu vojenské nemocnice. Podle několika zdrojů byl mezi oběťmi právě i Silvestr Němec.

13. Boje o Pasir Panjang

Sveřepé obrany kopců na jihovýchodě Singapuru se účastnilo několik československých dobrovolníků. Podle svědectví Silvestrova kolegy a přítele byl právě tady spatřen naposledy.

14. V japonském zajetí

Do japonského zajetí padlo po kapitulaci Singapuru přes 80 tisíc vojáků, mezi nimi i Čechoslováci-dobrovolníci. Následovalo 3,5 roku v pekelných podmínkách, které tři naši krajané nepřežili.

15. Evakuace ze Singapuru

S blížící se frontou se řada Evropanů pokusila Singapur opustit. Přednost dostaly ženy a děti, které se většinou dostaly do bezpečí. Na poslední chvíli se pokusilo odjet mnoho dalších lidí, většina lodí ale byla potopena a mnozí zahynuli.

16. Dnešním Singapurem

V květnu 2019 jsem se do Singapuru vydal osobně, abych tam z místních archivů získal nové informace, ale také abych navštívil místa spojená s příběhem Silvestra a našich krajanů, o kterých jsem se dozvěděl dříve během pátrání.

Seznam Čechoslováků v Singapuru roku 1941

Na základě několika zdrojů jsem sestavil jmenný seznam všech známých Čechoslováků, kteří v Singapuru na přelomu let 1941 a 1942 žili. U každého z nich uvádím stručné životopisné informace i údaje o tom, co se s nimi během války událo.

Prameny a literatura

Během několikaletého výzkumu jsem shromáždil a prošel mnoha dokumentů: knih, odborné literatury, novinových článků, deníků a dopisů, stejně jako dobových dokumentů z archivů v Praze, Zlíně, Znojmě, Londýně a Singapuru. Některé zdroje jsou dostupné online.

Poděkování

Řada lidí si zaslouží veřejné poděkování za podporu a pomoc, kterou mi během pátrání poskytli. Všichni se vyjmenovat ani nedají, ale tady je seznam těch nejdůležitějších.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Theme: Overlay by Kaira