2. Kapitola: Detektiv Google

Jednou z prvních stop, na které jsem na internetu narazil, byly tyto stránky Spolku pro vojenská pietní místa. Jde o skvělý projekt, který mapuje pomníčky a památníky obětem válek po celém území naší vlasti. Jak zmiňuji, mají tam tam i stránku o pomníku ve Vémyslicích, na kterém je Silvestrovo jméno vyryto. Fotografie a další informace jsem jim tam již dodal.


Zásadním objevem ale byla esej Ivana Procházky „Krajané na Dálném východě během 2. světové války” z roku 1996. Původní stránky, na které odkazoval Spolek pro vojenská pietní místa, již ale nefungují. Kdo by si chtěl onu esej přečíst, musí na webové stránky „Válečné střípky”, které pan Procházka nyní provozuje. Esej o krajanech na Dálném východě se tam dá stále najít, ale poměrně komplikovaným způsobem: je třeba stáhnout zazipovaný archiv starých stránek a tam ve složce „clanky” otevřít soubor csdv.htm. Abych vám ale usnadnil práci, zkopíroval jsem tento text do souboru přímo na těchto stránkách .


Dále doporučuji stránky a články paní Judity Matyášové. Její starší „pátrací” projekty najdete tady http://juditapatra.blog.cz, novější články pa třeba tady:

https://radiozurnal.rozhlas.cz/judita-matyasova-popisuje-osudy-deti-ktere-utekly-v-roce-1939-do-danska-6210218

https://www.idnes.cz/onadnes/vztahy/judita-matyasova-novinarka-nacismus-deti.A130703_164613_spolecnost_jup

případně její profil a informace o jejích knihách tady: https://www.databazeknih.cz/zivotopis/judita-matyasova-27708


V neposlední řadě bych rád zpřístupnil práci Oleka Pleška o singapurských baťovcích, o které v této kapitole knihy píšu jako o „Australském zázraku”. Tento dokument si v PDF podobě můžete stáhnout tady: https://silvestr.janberanek.cz/files/Remembering Private Nemec Updated 15th May 2019 6.pdf

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Theme: Overlay by Kaira